نظریه قوی سیاه استعاره‌ای است از برخی رویدادهای نادر و غیرقابل پیش‌بینی که هیچ‌کس انتظار وقوع آنها را ندارد و وقتی اتفاق می‌افتند، بسیار جنجالی و تاثیرگذار هستند. بحران همه‌گیری ویروس کرونا در جهان نیز پدیده‌ای از نوع قوی سیاه است، در دنیایی پر از بی‌ثباتی، عدم قطعیت، پیچیدگی و ابهام. در چنین شرایطی فقط همزیستی با این ویروس است که جواب خواهد داد. بخاطر همین بحران است که شرکت توئیتر به کل روی به دورکاری آورده و بسیاری از شرکتها نیز در همین مسیر قدم خواهند گذاشت.

چند ماه پیش همه ما با خوشحالی سر کار می رفتیم. فنجان قهوه یا چای در دست، در محل کارمان قدم می‌زدیم و با هم تیمی های خود گپ و گفت می‌کردیم. اگر مشکلی وجود داشت افراد به ما مراجعه می‌کردند و یا ما نزد آنها می‌رفتیم. در اتاق جلسات سعی می‌کردیم در خصوص مسائل و معضلات تیم گفتگو کرده و آنها را حل کنیم. اما متاسفانه آن زمان‌ها به سر رسیده است. یک روز چشم باز کردیم و دیدیم که باید در خانه بمانیم و از آنجا کارهای شرکت را انجام دهیم. فضای خانه ممکن است تمرکز ما را به هم بزند، اتصال اینترنت با مشکل مواجه شود. و در کنار همه اینها، نگران سلامت خود و عزیزان‌مان هستیم.

اما نگاه یک فرد چابک به دنیا، نگاهی آمیخته با ناپایداری، تغییر و عدم قطعیت است. ما باید با بحران ویروس کرونا همزیستی کنیم. باید یاد بگیریم چگونه با این رویداد (و رویدادهای مشابهی از نوع قوی سیاه که قطعاً در آینده اتفاق خواهند افتاد) مواجه شویم و چه مهارت‌هایی را در خود تقویت کنیم. ما با کمک چابک سعی می‌کنیم به عدم قطعیت و پیچیدگی، ساختار بدهیم و مدام در حال تجربه کردن هستیم. سعی می‌کنیم هر روز قدری بیشتر از روز قبل بیاموزیم و این کار را بارها و بارها تکرار کنیم.

تجربه گرایی در چابک به ما کمک خواهد کرد تا با بررسی داده‌ها، آموخته‌ها، شواهد و حقایق، بتوانیم با تغییر و عدم قطعیت انطباق پیدا کنیم. مرتباً فرآیندهای خود را بررسی می‌کنیم و با گرفتن بازخورد از ذی‌نفعان، اگر ببینیم به سوی هدف پیش نمی‌رویم، روندها را اصلاح خواهیم کرد. نکته اصلی در این بین داشتن شفافیت است. در واقع چابک یعنی ما پذیرای عدم قطعیت باشیم و ارزش‌هایی چون شجاعت، تعهد کاری، شفافیت و مسئولیت‌پذیری را در تیم و سازمان‌مان ترویج کنیم.

گروه ذهن چابک در کامیک «گپ و گفت با کروناویروس» کوشیده است تا ارزش‌ها و اصول چابک را در قالب طنز بیان دارد تا هم به مخاطبین خود در شناخت عمیق‌تر این مفاهیم کمک کند و هم در این شرایط سخت و دشوار، لبخند را بر گوشه لب آنها بنشاند.

چابک باشید و چابک بمانید

دریافت نسخه کامل کامیک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *